KOTŁY WODNE UNIWERSALNE NA PALIWO STAŁE


Kotły SKED uniwersalne przeznaczone są do wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu otwartego z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody. Produkowane są w zakresie wielkości cieplnych od 10 do 35 kW.

Jako kotły wszystkopalne stanowią alternatywę ekonomiczną dla kotłów gazowych, olejowych jak i kotłów węglowych starego typu. Znajdują zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, warsztatach, garażach, budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Należą do kotłów, w których możliwe jest spalanie różnorodnych paliw, takich jak węgiel, drewno, granulaty i mieszanki paliwowe

Paliwem podstawowym do kotła uniwersalnego SKED jest węgiel kamienny sortymentu orzech. Paliwo to gwarantuje uzyskanie deklarowanej mocy. W kotle tym można również spalać z dobrym skutkiem paliwa długopłomieniowe tj.: węgiel brunatny, drewno, zrzynki, zrębki, wióry. Drewno powinno być przynajmniej rok  sezonowane.

Eksploatacja  kotłów polega na tradycyjnym paleniu, czyli rozpaleniu przy użyciu papieru i drewna,   niewielkiej ilości węgla, a następnie dokładaniu  innych paliw w zależności od potrzeb  grzewczych. Eksploatacja kotła z użyciem paliwa podstawowego odbywa się w systemie dolnego spalania, wyjątek stanowi kocioł 10 kW.

Kocioł przystosowany został fabrycznie do pracy z wykorzystaniem naturalnego ciągu spalin – jego eksploatacja odbywa się wówczas bez użycia energii elektrycznej (wymaga dobrego ciągu kominowego). Proces spalania regulowany jest wówczas za pomocą miarkownika ciągu powietrza (na wyposażeniu), który  automatycznie otwiera lub przymyka  dopływ powietrza utrzymując zadaną  temperaturę. Temperaturę wody w kotle odczytać można natomiast na termometrze tarczowym (na wyposażeniu).

Kocioł uniwersalny SKED jest urządzeniem cieplnym o trójciagowym układzie pionowych kanałów zapewniając wysoką sprawność i stałopalność przy odpowiednim doborze kotła do powierzchni ogrzewanego obiektu. Niewielka przerwa nad pierwszym panelem ma na celu poprawę spalania i odgazowanie.

Korpus kotła składa się z komory paleniskowej i wymienników ciepła wykonanych z wysokiej jakości stali o grubości 6 mm (płaszcz wewnętrzny) i 3mm (płaszcz zewnętrzny). Paliwo zasypywane jest przez drzwiczki zasypowe umieszczone u góry w skośnej części przodu kotła. Popiół usuwany jest poprzez drzwiczki popielnikowe umieszczone w dolnej części przodu kotła. Kotły posiadają drzwiczki uszczelnione sznurem (bezazbestowym).

Wylot spalin zakończony jest  czopuchem, w którym zamontowana jest przepustnica spalin  służąca do regulacji wylotu gazów z kotła. W górnej części kotła znajduje się wyczystka rewizyjna ułatwiająca wygodny dostęp do kanałów spalin. Panele usytuowane są taki sposób, aby ich czyszczenie było wygodne i łatwe. Z prawego lub lewego boku kotła znajduje się klapka miarkownika i wyczystka do wybierania sadzy po czyszczeniu kanałów. Króciec wylotowy zasilający znajduje się na górze kotła, a wlotowy powrotny w części dolnej ściany tylnej. Króciec termometru i miarkownika znajduje się na górze kotła. Króciec spustowy wody służy do opróżniania kotła i instalacji z wody oraz do uzupełniania jej braków i jest umieszczony z boku kotła.

Izolacja ciepłochronna jest wykonywana z wełny mineralnej w płaszczu z blachy.

 

Kotły SKED posiadają:

 • gwarancję 5 lat na sprawne działanie nie tylko na spawy
 • wygoda załadunku, górno-skośne drzwiczki zasypowe – izolowane
 • możliwość regulacji procesu spalania za pomocą miarkownika ciągu termometr
 • bardzo łatwe czyszczenie dzięki wymiennikom panelowym
 • wymiennik ciepła wykonany z atestowanej stali o grubości 6 mm
 • wysoka sprawność cieplna do 84% dzięki wielociągowemu układowi pionowych kanałów spalinowych
 • stałopalność przy odpowiednim doborze kotła do powierzchni ogrzewanego obiektu.
 • ruszt wodny
 • solidne wykonanie

Kotły przystosowane są do spalania następujących paliw:

 • węgiel kamienny
 • węgiel brunatny
 • węgiel kamienny groszek
 • brykiet z węgla kamiennego lub brunatnego
 • drewno, zrębki, zrzynki, wióry

Lokalizacja

Kisiny 122A
13-200 Działdowo

Dane firmy

Z.P.U.H. SKED
Jan Ryszard Ostrowski

REGON: 280019494
NIP: 5711186361

sked@poczta.onet.pl

23 697 77 30

501 590 490

602 570 182